Import/Hurtownia Piaskowca • Płyty Granitowe , Blaty Granitowe, Płytki Granitowe Artstone

Import/Hurtownia piaskowca

Czym jest piaskowiec?

Piaskowiec jest naturalnym materiałem, chętnie wykorzystywanym w branży budowlanej. Cechuje go duża uniwersalność, elastyczność zastosowań, a także różnorodność pod względem kolorystyki. Prezentuje się niezwykle efektownie, a przy tym można go poddawać dowolnej obróbce. Wszystko to sprawia, że z powodzeniem można go użyć na dowolnym etapie budowy, a także prac wykończeniowych czy remontowych. Z tego powodu każda hurtownia piaskowca jest chętnie odwiedzana przez przedsiębiorców reprezentujących branże związane z budownictwem oraz dystrybucją materiałów budowlanych.

Ponieważ piaskowiec z łatwością poddaje się obróbce, stosowany jest w wielu rozmaitych formach. Należą do nich między innymi:

  • płyty okładzinowe z piaskowca
  • płyty chodnikowe z piaskowca
  • piaskowiec łupany
  • grys z piaskowca
  • piaskowiec szlifowany
  • piaskowiec polerowany

Historia piaskowca

Ten naturalny materiał budowlany zaczął być wykorzystywany w okolicach XVI wieku w budownictwie epoki renesansu. Architektura tych czasów bogata była w kamienne elementy ozdobne, do których tworzenia piaskowiec idealnie się nadawał. Rzemieślnicy chętnie wyrabiali z niego już nie tylko płyty posadzkowe, ale również rozmaite zdobienia, a także rzeźby. Z każdym kolejnym rokiem oraz epoką materiał zyskiwał na popularności, toteż taka działalność, jak hurtownia piaskowca bardzo szybko stała się ogromnie dochodowym rodzajem przedsięwzięcia.

Dziś najobfitszymi w piaskowiec rejonami Polski są okolice Gór Świękokrzyskich, Karpaty, Roztocze, Małopolska, czy Kaszuby. Wydobywany w naszym kraju piaskowiec cieszy się dużym uznaniem również w innych krajach, dlatego jest on z powodzeniem eksportowany.

Największą popularność w naszym kraju posiada bez wątpienia piaskowiec świętokrzyski – w szczególności czerwone piaskowce triasowe. Wyróżniamy kilka odmian tego kamienia architektonicznego, a zaliczamy do nich piaskowce tumlińskie, suchedniowskie, czy też wąchockie.

Warto przypomnieć, że piaskowiec wykorzystano przy budowie licznych zabytkowych dzisiaj obiektów, takich jak np. plac Piłsudskiego w Warszawie, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, czy opactwo cysterskie w Wąchocku. Z czerwonego piaskowca wąchockiego wykonano także cokół, na którym znajduje się pomnik Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Z piaskowca chętnie wyrabiano również wszelkiego rodzaju mury, chodniki, kostki brukowe, a nawet… płyty nagrobne. W przemyśle służyły również do wytwarzania żaren, czy też wanien kwasoodpornych. Piaskowcem chętnie wykładano także wnętrza pieców hutniczych. Materiał ten doskonale sprawdzał się w zasadzie wszędzie, gdzie każdy inny surowiec ulegał zniekształceniom, nadtopieniu, czy rozpuszczeniu.

Właściwości piaskowca

Naturalny piaskowiec jest skałą osadową występującą w warstwie wodonośnej, najczęściej w pobliżu złóż takich surowców, jak gaz ziemny, czy też ropa. W zależności od składu, kolorystyka piaskowca może być bardzo bogata – od jasnego beżu i szarości, poprzez żółć, zieleń, pomarańcz i czerwień, aż po ciemny brąz oraz czerń. Wyróżniamy trzy podstawowe typy piaskowca:

  • piaskowiec szarogłazowy,
  • piaskowiec arkozowy,
  • piaskowiec kwarcowy.

W zależności od typu, piaskowiec cechuje inny skład oraz kolory. Typ szarogłazowy zawdzięcza swoje ciemne barwy silnej domieszce okruchów skał magmowych. Typ arkozowy tworzą skalenie, czyli glikokrzemiany przestrzenne wapnia, sodu lub potasu, co sprawia, że piaskowiec występuje w różnych odcieniach szarości oraz czerwieni. W piaskowcu kwarcowym, jak sama nazwa wskazuje, przeważa kwarc, dlatego cechują go jasne barwy – najczęściej odcienie bieli lub żółci.

Niezależnie jednak od gamy kolorystycznej, każdy typ piaskowca charakteryzuje wysoka porowatość. Dzięki takiej strukturze, materiał ten cechuje bardzo wysoka wchłanialność wody, ale także sprawia, iż piaskowiec opiera się działaniu czynników atmosferycznych. Jest on niezwykle odporny zarówno na wysokie, jak i na niskie temperatury, a także na substancje chemiczne. Takie właściwości czynią piaskowiec niezwykle wytrzymałym materiałem, który z powodzeniem można stosować w budownictwie.

Zalety piaskowca

Największym atutem piaskowca jest przede wszystkim jego niezwykła plastyczność. Materiał bez problemu poddaje się różnorakim procesom obróbki mechanicznej. Kolejnym atutem jest wysoka odporność tego materiału na bardzo wysokie, a także bardzo niskie temperatury oraz działanie kwasu. Porowatość piaskowca sprzyja wchłanianiu wilgoci, jednak materiał można bardzo łatwo zaimpregnować za pomocą odpowiednich środków, dlatego może być stosowany w każdych warunkach. Czym zaimpregnować piaskowiec? W specjalistycznych sklepach bez trudu zakupisz płyny, w składzie których obecny jest silikon – pozwoli on skutecznie ochronić materiał przed wnikaniem wody. W przypadku elementów piaskowca wykorzystywanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, należy pamiętać o zabezpieczeniu także przed grzybem oraz pleśnią.

Należy w tym miejscu wspomnieć również o fakcie, iż piaskowiec jest materiałem o bardzo wysokiej dostępności. Dziś każda dobrze wyposażona hurtownia piaskowca posiada również swoją stronę internetową, dlatego możesz bez problemu znaleźć dane kontaktowe, co zdecydowanie ułatwia złożenie zamówienia. Kolejnym atutem jest cena – do tego tematu powrócimy jeszcze w ostatnim akapicie niniejszego artykułu.

Piaskowiec jest także materiałem bardzo łatwym w utrzymaniu. Choć należy pamiętać o regularnym odkurzaniu i rzeczywiście przyłożyć się do częstego czyszczenia, aby utrzymać atrakcyjny wygląd oraz zapobiec zbieraniu się kurzu w porowatych zakamarkach – to jednak wystarczy jedno proste narzędzie, aby czynność tę skrócić. W przypadku piaskowca stosowanego na elewacji, zabudowie kominka oraz różnych innych powierzchniach płaskich, świetnie sprawdzi się szczotka ciśnieniowa. Jeśli mamy do czynienia z elementami o różnych wielkościach oraz kształtach, z pomocą przyjdzie nam szczotka z usztywnionym włosiem, która znakomicie wymiecie kurz.

Kolejną zaletą jest atrakcyjny wygląd, dzięki któremu możesz z powodzeniem stosować piaskowiec np. na ścianach w salonie, czy w sypialni. Na efektowną prezencję składa się bogata gama kolorystyczna, a także nieregularność kształtów pozwalająca na bardzo atrakcyjne rozpraszanie światła. Dzięki dostępności wielu wersji kolorystycznych, z łatwością znajdziesz taki wariant, który będzie najlepiej pasował do Twojego zamysłu wystroju wnętrza. Elementy wykonane z piaskowca można również z łatwością pomalować. Uzyskasz w ten sposób dokładnie taki efekt, na jakim zależy Ci najbardziej.

Piaskowiec – zastosowanie

Jakie zastosowania może mieć piaskowiec? Jak już zostało wspomniane, jest to materiał o bardzo szerokim spektrum możliwości wykorzystania zarówno w budownictwie, jak i w branży wykończeniowej. Poniżej znajdziesz kilka popularnych przykładów.

Płyty okładzinowe i chodnikowe z piaskowca

Zaletą wykonanych z piaskowca płyt jest przede wszystkim fakt, że są bardzo łatwe oraz szybkie w układaniu. Jeśli tylko posiadasz utwardzoną podbudowę, ułożenie na niej płyt z piaskowca zajmuje dosłownie chwilę. Płyty okładzinowe oraz chodnikowe oferuje każda hurtownia piaskowca, dlatego cechuje je również dostępność.

Elewacje kamienne z piaskowca

Piaskowiec jest znakomitym materiałem okładzinowym, który sprawdzi się na elewacjach. Jeśli chcesz wykorzystać go w tym celu, warto zdecydować się na płytki o nieregularnych wielkościach oraz zróżnicowanym kształcie, przypominającym kawałeczki rozłupanych płytek. Taka elewacja stanowi bardzo ciekawą dla oka fakturę, która w oryginalny sposób rozprasza światło. Ponieważ piaskowiec, jak już wspomnieliśmy, jest odporny na wysokie oraz niskie temperatury, elewacja wykonana z tego materiału jest bardzo trwała. należy jednak pamiętać o odpowiedniej impregnacji przed wilgocią.

Grys z piaskowca

Grys, czyli drobne kamienie o nieregularnych kształtach, to materiał służący celom np. dekoracyjnym. Możesz go wykorzystać np. w swoim ogrodzie. Ze względu na efektowne kolory, grys z rodzimego piaskowca jest chętnie stosowany w polskich (i nie tylko!) ogrodach.

Ile kosztuje piaskowiec? Cennik

Choć każda hurtownia piaskowca dysponuje swoim cennikiem, zaś koszt związany z nabyciem tego materiału zależy od parametrów kamienia – można ją rozłożyć w przedziale od 100 do około 400 zł za każdy metr kwadratowy. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od tego, do czego chcemy piaskowiec wykorzystać, jego jakość musi być adekwatna. W koszty związane z nabyciem kamienia należy wliczyć również jego zaimpregnowanie przed działaniem wilgoci. Często możemy kupić już wstępnie zaimpregnowany piaskowiec. Wówczas również koszt będzie nieco wyższy.

Cena piaskowca zależy także od miejsca jego pochodzenia. Jeśli decydujemy się na rodzimy piaskowiec, który wydobywany jest w Polsce, możemy liczyć na całkiem przyzwoite ceny. W przypadku piaskowca importowanego z zagranicznych kopalni, będzie on stosownie droższy (w zależności np. od składu), natomiast w koszty należy wliczyć również jego transport.

polski